Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu

Adres: Pl. Rynek 1, 33-395 Chełmiec

tel.: +48 18 443 33 73
tel.kom.: +48 695 987 412
e-mail: gok@chelmiec.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:
bip
Urząd Gminy Chełmiec:

bip
www.chelmiec.pl

Fenomen Paszyński - wiecznie żywy?

Rzeźba Paszyńska nazywana sztuką naiwną, rzeźbą ludową czy też jak określił ją Ks. Nitka, wyznanie wiary biednego, niepełnosprawnego człowieka, do dziś nas fascynuje i zadziwia. Dla niektórych jest tylko "dziwną" i niezrozumiałą w formie próbą wyrzeźbienia świątka, a dla innych skarbem, "czarnym krukiem" lub wspaniałym cennym eksponatem w kolekcji.

Czasami niestety niektórzy nie doceniają sztuki paszyńskiej czy też uważają, że świetność tych rzeźb przeminęła, czy też nie warto o tym już wspominać bo było i minęło. Spotkać można się też z opinią, że fascynacja rzeźbami pochodzącymi z Paszyna już się skończyła. O ile można zgodzić się z twierdzeniem, że zjawisko  Fenomenu Paszyńskiego skończyło się wraz ze śmiercią Ks. Nitki lub odejściem w ubiegłym roku do Domu Pana jednej z ostatnich przedstawicielek nurtu paszyńskiego  Anny Padoł, o tyle nie można zgodzić się z teorią, że w dzisiejszych czasach nie wzbudza zainteresowania. Można powiedzieć, że dzięki książce którą wspólnie popełnili Antoni Kroh i Piotr Droździk (tyt. Fenomen Paszyński) rzeźba ta przechodzi swojego rodzaju renesans. 

Obecnie trwa wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, na której można oglądać wśród eksponatów również rzeźby z Paszyna. Jest to kolekcja osobista z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów.  Wystawa trwa od 18 lipca do 30 października 2020r.

Bardzo często dostajemy zapytania z różnych muzeów czy też od osób prywatnych o możliwość zakupu książki "Fenomen Paszyński".  Jest to niepodważalnym dowodem na to, że rzeźby te wciąż intrygują i nie zostały zapomniane wręcz przeciwnie znajdują swoich miłośników na całym świecie, a dzięki technologi i mediom społecznościowym zdobywają coraz większe grono zwolenników. Nie zapominajmy, że w latach 70 i 80 XX wieku wieś Paszyn dała się poznać jako jeden z najważniejszych w Polsce ośrodków sztuki ludowej.

Dla chętnych do zgłębiania tematu poniżej zamieszczamy linki:

http://mcksokol.pl/wystawa/skarby-z-paszyna-dziedzictwo-ksiedza-edwarda-nitki

https://www.instagram.com/p/CEGwpWQHeyo/?igshid=g93vzwwamu86

https://razemdlakultury.chelmiec.pl/strona/fenomen-paszynski - tu można pobrać publikację w formacie .pdf