Województwo Małopolskie jest jednym z niewielu w kraju, które bardzo aktywnie promuje dziedzictwo kulturowe, organizując wiele imprez na których prezentowane są dzieła indywidualnych artystów ludowych, malarzy, rzeźbiarzy, gawędziarzy, śpiewaków ludowych, zespołów regionalnych, a także Kół Gospodyń Wiejskich. Organizacje te działają od ponad 100 lat i najbardziej aktywnie włączają się w życie społeczne obszarów wiejskich.

Realizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu przedsięwzięcie wydania publikacji kulinarnej, której celem głównym jest zachowanie tradycyjnych małopolskich przepisów kulinarnych , popularyzacja i promocja aktywnego działania regionalnych KGW, został przygotowany w pełnym szacunku do tradycji kulinarnych małopolskiej wsi.

W realizację przedsięwzięcia włączyło się 19 KGW biorących udział w Małopolskim Przeglądzie Dorobku Kulinarnego i Artystycznego Kół Gospodyń Wiejskich, przysyłając do nas 46 przepisów małopolskich kuchni. Jednocześnie należy zaznaczyć iż członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, to  wiejskie społeczniczki, które na co dzień pielęgnują rodzimy folklor, zwyczaje, obrzędy, tradycyjne potrawy kulinarne i z dumą prezentują ten dorobek na wszystkich imprezach folklorystycznych.

Za pomoc w realizacji publikacji serdecznie dziękujemy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

W publikacji znalazły się:

1. KGW Włościanki z Łoniowej , powiat brzeski - Łoniowskie kudłacze, Pamuła

2. KGW Sromowce Niżne , powiat nowotarski - Krzun- chłodnik wielkanocny

3. KGW Ryczówek , powiat olkulski - Pierogi z kaszą gryczaną i wołowiną

4. KGW Wesołe Gosposiez Witanowic, powiat wadowicki - Flaki wadowickie po dawnemu

5. KGW Ptaszkowa, powiat nowosądecki - Gołąbki z kaszą i prawdziwkami w sosie, Kołacz obrzędowy

6. KGW Spytkowice, powiat nowotarski - Kwaśnica na żeberku

7. Stowarzyszenie Kobiet Wsi Kobylanka Kobylanie , powiat gorlicki -Kapusta z grochem

8. KGW Klęczany, powiat nowosądecki -Placek drożdżowy ze śliwką i kruszonką, Krupy ze śliwką suszoną na wigilię,Swojski smalec, Filet z kurczaka w słodko-kwaśnej marynacie

9. KGW Mirowianie z Mirowa, powiat chrzanowski – Chrust, Flaki z kaszą, Szarlotka

10. KGW Kamienica, powiat limanowski - Pęcak z kapustą i grochem

11. KGW Moszczenica, powiat gorlicki - Królik na dziko

12. KGW Laskowa, powiat limanowski – Halamaja, Gulasz wieprzowy, Królik w śmietanie

13. KGW Słopnice, powiat limanowski – Krupy ze śliwkami

14. KGW Olchawa z Olchowy, powiat bocheński - Kasza z grochem zawijana w kapuście

15. KGW Makowica, powiat limanowski - Makowickie kluski szlacheckie, Zupa grzybowa, Grule z zaporoską, Karpiele z ziemniakami, Placek z borówkami.

16. KGW Krasne Potockie, powiat nowosądecki – Zacierka, Placki na sodzie, Kotleciki z jajek, Zupa szczawiowa, Pasztet z królika, Roladki nadziewane, Roladki nadziewane jajkiem, Sernik z gotowanego mleka, Biszkopt, Kluski ziemniaczane, Chleb I, Chleb II, Łazanki z kapustą

17. KGW Siedlec, powiat bocheński - Kasza pęcak z kapustą

18. KGW Pcimianie z Pcimia, powiat myślenicki - Wodzianka Pcimska ( inaczej zwana: WOR )

19. KGW Paszkówka członkinie Stowarzyszenia „Nowoczesna Gospodyni” w Brzeźnicy oraz Stowarzyszenia „Doliny Karpia” w Zatorze, powiat wadowicki – Kiszka, Kapusta zasmażana, Zupa z pokrzyw ”Pokrzywówka”, Placek drożdżowy z pozutką,