Adres: Pl. Rynek 1, 33-395 Chełmiec
tel.: +48 18 443 33 73
tel.kom.: +48 695 987 412
e-mail: gok@chelmiec.pl
3 czerwca br na kompleksie boisk sportowych LKS Świniarsko odbył się Gminny dzień dziecka - Festyn charytatywny. Radosne święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad pół wieku, na stałe wpisało się w kalendarz imprez Organizatora festynu Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu oraz Zespołu Szkół w Świniarsku. W Dniu Dziecka dzieciaki oczekują zwiększonej dawki przyjemności, łakoci, prezentów, organizacji imprez i większej swobody. Przecież to ich dzień. Tęczowy dzień uśmiechu i radości, jeden z najważniejszych i najobfitszych w roku. „Przecież wszyscy jesteśmy dziećmi” jak przez cały czas spotkania wspominał Bernard Stawiarski Wójt Gminy Chełmiec, który serdecznie witał wszystkich milusińkich i częstował lodami.
Podczas festynu swoje umiejętności zaprezentowali m. in Uczniowie z Zespołu Szkół w Świniarsku z programem „Tańczące maluchy” pod opieką mgr Ewy Jonkowskiej – Żal. Zespół regionalny „Niskowioki” z Niskowej, który w swym programie zaprezentował tańce, melodie, pieśni, gwarę ludową oraz tradycje regionalne Lachów Sądeckich. Następnie na scenie umiejętności prezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz młodzieżowa grupa wokalna z Librantowej.
W gościnnych progach Świniarska wystąpił także zespół regionalny „Mali Mszalniczanie” Zespół powstał w 1986 roku.Patronat nad zespołem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej.
Podczas festynu swoje V – lecie powstania Świętował Zespół Pieśni i Tańca Świniarsko, który uświetnił festyn znakomicie przygotowanym i wyćwiczonym programem. Serdecznie gratulujemy!!!
Po wspaniałym występie zespołu regionalnego ze Świniarska odbył się Koncert „Muzyka Karpat” w wykonaniu Rodziny Wojtka Boguckiego. Kapela Wojtka Boguckiego to muzykująca rodzina taty Wojciecha, mamy Kazimiery oraz córek Elżbiety i Alicji. Czwórce Boguckich towarzyszy Marcin Zaziąbło, przydomek „Reś". Zespół uczestniczył w wielu imprezach folklorystycznych między innymi w polańskim Przednówku, w zakopiańskim festiwalu ,Muzyka Karpat", grał podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu, a podczas słynnej Drużbacki zdobył pierwsze miejsce w konkursie instrumentalistów. Poza tym uświetnił niezliczoną ilość ognisk, posiadów, wesel. Pod nogę do późnych godzin nocnych grał pod nogę zespół M - cztery
Jedną z wielu atrakcji dla najmłodszych uczestników festynu i nie tylko, był pokaz ratownictwa drogowego przygotowany przez OSP Niskowa i PSP w Nowym Sączu oraz Ratownictwa medycznego z udziałem Sądeckich ratowników - “Sadecki ratownik” program edukacyjny, z Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu. Głównym elementem akcji, przygotowywanej przez OSP i Sądeckich Ratowników, było uwolnienie poszkodowanego uwięzionego podczas wypadku z pojazdu oraz natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy tj. przystąpienie do resuscytacji krążeniowo – oddechowej - akcji ratujących życie.
Sądeckie Pogotowie Ratunkowe podczas festynu prezentowało również film edukacyjny, który przedstawia trzy pozorowane sytuacje: w trudnym górzystym terenie, na drodze oraz w domu. Pierwsza ze scen przedstawia wypadek rowerzysty zwiedzającego leśne zakątki Beskidu Sądeckiego w trudnym logistycznie terenie gdzie często niefrasobliwość turystów skutkuje akcjami służb ratowniczych, a trudno jest precyzyjne wskazać miejsca zdarzenia. Druga ze scen obrazuje czynności jakie powinien wykonać świadek wypadku drogowego. Ostatnia poświęcona zdarzeniom jakie mogą mieć miejsce w domu, pokazujemy postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym po porażeniu prądem elektrycznym. Film pokazuje również historię i strukturę Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Sądecczyzny, rozlokowanie podstacji oraz rodzaje zespołów ratowniczych Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego.
Jedną z największych atrakcji dla dzieci i młodzieży był Gość Specjalny strongmen Tomasz Kowal, który pomógł organizatorom wesprzeć loterię fantową z której dochód w całości przekazany zostanie na konta dwóch dziewczynek: Asi Mosurek i Julki Kowalczyk, które w ubiegłym roku bardzo poważnie ucierpiały w wypadkach samochodowych na terenie naszej gminy. Konta dziewczynek zasilą także środki ze sprzedaży ciast i ciasteczek oraz innych smakołyków, które serwowano podczas zabawy, przygotowane przez mieszkańców Świniarska.
Podczas festynu odbywały się także zabawy z wolontariuszami ze Stowarzyszenia Sursum Corda Dzieciaki biegały na "mini" szczudłach, malowały sobie twarze, zajadały watą cukrową i lodami. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez Firmę Erbet z Nowego Sącza, które wręczył strongmen Tomasz Kowal.
Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji i ogrom zaangażowania w zorganizowaniu i przeprowadzeniu loterii fantowej składamy na ręce Pani Małgorzaty Surowiak z Zespołu Szkół w Świniarsku.
Dziękujemy Serdecznie:
Julka bardzo lubiła jeździć rowerem. Strongman obiecał, że jak tylko się obudzi, pojadą razem na przejażdżkę.
Oraz wszystkim sponsorom, którzy wspomogli loterię fantową tj:
Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękujemy a o tych o których zapomnieliśmy serdecznie przepraszamy!!!