KLĘCZANY - XXV Przegląd Grup Kolędniczych

Na tegoroczny Przegląd Grup Kolędniczych gminy Chełmiec, zorganizowany przez GOK , zjechało do Klęczan 7 zespołów.

Kiedyś kolędnicy wędrowali od chałupy do chałupy, poprzebierani, wierszem lub pastorałką składali gospodarzom życzenia. Teraz te tradycyjne prezentacje można było obejrzeć na scenie klęczańskiego Domu Kultury, zaś młodzi artyści starali się zachować wszystkie szczegóły, jakie dawni przebierańcy wprowadzili w kolędniczą sztukę. Surowo oceniało ich występy jury złożone z profesjonalistów, a zasiadali w nim sami znawcy, etnograf Magdalena Kroh, regionalista MCK „Sokół” Zofia Skwarło, muzyk MCK „Sokół” Aleksander Smaga oraz muzyk, dialektolog MCK „Sokół” Monika Kurzeja.

Przyznano następujące miejsca:

w kategorii dziecięcej I miejsce - grupa kolędnicza „Z gwiazdą” ze S.P. w Marcinkowicach, II miejsce grupa kolędnicza ze S.P z Rdziostowa „Z turoniem” oraz dwa równorzędne III miejsca dla grup kolędniczych ze S.P. z Niskowej „Herody” i ze S.P. w Klęczanach „Z gwiazdą”

w kategorii młodzieżowej I miejsce otrzymała grupa kolędnicza z Marcinkowic „Z konikiem”, II miejsce grupa kolędnicza „Z turoniem” z Marcinkowic

w kategorii dorośli I miejsce dla grupy kolędniczej „Z gwiazdą” z Marcinkowic.

Wszystkie grupy otrzymały dyplomy i nagrody pieniężne. W Przeglądzie Powiatowym w Mystkowie, gminę Chełmiec reprezentować będą: grupa młodzieżowa „Z konikiem” z Marcinkowic i grupa dorosła „Z gwiazdą” z Marcinkowic.

- Komisję konkursową cieszy wysoki poziom prezentacji zespołów z gminy Chełmiec – powiedziała podczas ogłaszania werdyktu, kierująca jury, Magdalena Kroh.

Miłą niespodzianką było wręczenie przez dyrektora GOK Barbarę Barycz i Przew. Komisji Kultury i Oświaty RG Andrzeja Tyrkla listu gratulacyjnego i albumu fotograficznego, panu Julianowi Jacakowi, pomysłodawcy organizowania klęczańskich imprez kolędniczych i twórcy zespołów reprezentujących naszą gminę na przeglądach w Podegrodziu, Bukowinie Tatrzańskiej, a obecnie w Mystkowie.