Zespół Pieśni i Tańca  „Świniarsko”

Zespół Pieśni i Tańca „Świniarsko” powstał w 2007 roku z inicjatywy Zbigniewa Mordarskiego. Za datę powstania zespołu przyjmujemy pierwszy występ publiczny na zakończenie roku szkolnego w 2007 roku. Celem Zespołu jest kultywowanie i popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży piękna folkloru Ziemi Sądeckiej oraz dbanie o tradycje naszych dziadków.

W zespole tańczy i śpiewa ok. 80 młodych lachów i laszek. Istnieją trzy grupy wiekowe, które skupiają dzieci oraz młodzież w wieku od 4 lat. Aby rozwijać talenty muzyczne dzieci i młodzieży przy zespole działają szkółki gry na instrumentach ludowych dzięki czemu zespół posiada dwie kapele – dziecięcą i młodzieżową.

Zespół rozsławia kulturę lachów sądeckich na terenie Polski oraz poza jej granicami. Każdego roku w czasie wakacyjnym zespół wyrusza w festiwalowe tourne. Ma on na swoim koncie wiele sukcesów na scenach w Turcji, Grecji, Włoszech, Macedonii, Bułgarii, Czech i wiele innych.

W dniu 22 września 2017r. w Dworku w Brzeznej Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Świniarsko świętował swój X Jubileusz. Około setki dzieci i młodzieży zaprezentowało zaproszonym gościom m. in. suitę tańców lachowskich, a najmłodsza grupa poprzez zabawy i piosenki niejednej dorosłej osobie przypomniała dzieciństwo.  Najstarsza grupa wystąpiła w Krakowiaku Narodowym prezentując stroje krakowskie, zakupione w ramach wsparcia finansowego Województwa Małopolskiego. Kapela przygrywała z werwą jak na lachowski zespół przystało.

Tradycją stało się, że każde zajęcia rozpoczynają się powitaniem na melodię piosenki „W Dunajcu Woda…”. Uczestnicy ćwiczą różne rodzaje tańców ludowych: polkę i jej odmiany: polkę ciętą, polkę z nogi, polkę suwaną, walce, sztajerki, chodzony i krakowiaki. Zespół prezentuje suitę lachów sądeckich, ale również suite tańców regionu krakowiaków. Podczas prób najmłodszej grupy największy nacisk jest kładziony na zajęcia taneczno-rytmiczne oraz uczenie dzieci tańców oraz dawnych zabaw dziecięcych.

Aktualnie zajęcia odbywają się w Centrum Aktywnego Wypoczynku im. Kazimierza Ruchały w Świniarsku.

Grupa I ( 4 - 9 lat ) - czwartek 17:00 - 17:45

Grupa II ( 10 - 14 lat ) - czwartek 17:45 - 19:15

Grupa III ( od 15 lat) - piątek 18:30 - 20:30

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tańcu serdecznie zachęcamy do dołączenia do naszej zespołowej rodziny.

Zapraszamy do śledzenia nas na naszej stronie facebooku

Kontakt:

zpitswiniarsko@gmail.com